NEXT
RODEO:
AMBER RANCH RODEO BUNDABERG, QLD SEPTEMBER 23 ENTRY DATES: Sept 13/14
K RANCH TIMED EVENTS RODEO, NSW SEPTEMBER 23 ENTRY DATES: Sept 13/14
THE WARWICK RODEO NATIONAL FINALS OCTOBER 26 ENTRY DATES: Aug 16/17
WARWICK RODEO - 2ND DIV & JUNIOR OCTOBER 26 ENTRY DATES:
HOBART BULLS & BARRELS, TAS OCTOBER 27 ENTRY DATES: October 18/19
MELTON MOWBRAY RODEO, TAS NOVEMBER 04 ENTRY DATES: Oct 25/26
KAPUNDA RODEO, SA NOVEMBER 11 ENTRY DATES: Nov 1/2
XTREME BULLS K RANCH MOUNT HUNTER, NSW NOVEMBER 18 ENTRY DATES: Nov 8/9
XTREME BULLS LEPPINGTON, NSW NOVEMBER 25 ENTRY DATES: Nov 15/16
WYNYARD RODEO, TAS DECEMBER 02 ENTRY DATES: Nov 22/23
27 October, 2015

O'DONOGHUE-KENT & EVISON LEAD VIC

See photos attached:

Photo of Shianne O’Donoghue-Kent by Dave Ethell – www.dephotos.com.au

Photo of Terry Evison by Dave Ethell – www.dephotos.com.au

 

SHIANNE O’Donoghue-Kent and Terry Evison will lead the Victorian contingent in this week’s Warwick Rodeo Australian Championships in the Australian Professional Rodeo Association.

The top 15 in each of the eight championship events in the APRA have qualified for the championships in Warwick, Queensland, starting Thursday night. (Oct 22).

O’Donoghue-Kent finished the season in top position in the ladies barrel race in a top-three from three different states.

Adele Edwards from Nangus near Gundagai in New South Wales goes into the championship finals second in the standings ahead of Jilly Lyons from Gracemere in Queensland.

In the men’s side of the championships, Evison from Lockington finished the APRA season at the top of the all around standings and has a genuine chance to challenge for four titles, all around, rope and tie, steer wrestling and team roping.

While his best success at the championships in the past has been in team roping, Evison is a true all rounder who is strong in each of his events.

In rough stock events, the top Victorian chances are Heath Chalmers from Beverfod in saddle bronc, Docher bull rider Bryden Atkins and bareback bronc rider Cody Tyrrell from Tongala.

Championship qualifiers from Victoria

Saddle bronc – Heath Chalmers (5th in standings, hometown Beverfod)

Bull ride – Bryden Atkins (6th, Docher), Chris Young (11th, Dartmoor), Adam Hinkley (15th, Colac)

Bareback – Cody Tyrrell (5th, Tongala), James Sutherland (15th, Mooroopna)

Rope and tie – Terry Evison (2nd, Lockington), Glen Perkins (5th Bacchus Marsh), Lee Kimber (6th, Lockington), Paul Everson (13th, Toolamba West)

Steer wrestling – Lee Kimber (1st, Lockington), Terry Evison (4th, Lockington)

Team roping header – Glen Perkins (8th Bacchus Marsh), Douglas Cannell (12th, Shelford), Garry McPhee (13th, Lurg), Tony Woodall (15th Winnap)

Team roping heeler – Aaron Bookluck (4th, Nilma North), Terry Evison (6th, Lockington), Lee Kimber (9th, Lockington), Cooper Cannell (10th, Shelford),

Ladies Barrel race – Shianne O’Donoghue-Kent (1st, Bunyip), Tammy Woodall (6th, Winnup), Leslie Moore (7th, Lockington), Amber McIntyre (8th, Molyullah), Julie Breed (12th, Walmer)

Ladies breakaway roping – Latteliah DeSpirt (3rd, Bacchus Marsh), Elley Hulls (4th, Leongatha), Casey-Lee Collins (5th, Maldon), Leslie Moore (7th, Lockington), Cherie O’Donoghue (8th, Lockington), Anna McPhee (14th, Lurg)



[ BACK ]

Australian Professional Rodeo Association
PO BOX 264, Warwick QLD 4370
Ph: 07 4661 8183 - Fx: 07 4661 4990 - Email: apra@prorodeo.com.au
Website by JPH DESIGNS