NEXT
RODEO:
MACKAY TOYOTA NEBO RODEO, QLD MAY 25 ENTRY DATES: May 15/16
BUNDABERG SHOW RODEO, QLD MAY 31 ENTRY DATES: May 22/23
MORANBAH RODEO, QLD JUNE 01 ENTRY DATES: May 22/23
BOWEN RIVER 2ND DIVISION TIMED EVENTS RODEO, QLD JUNE 07 ENTRY DATES: May 29/30
BOWEN RIVER SATURDAY RODEO, QLD JUNE 08 ENTRY DATES: May 29/30
BOWEN RIVER SUNDAY RODEO, QLD JUNE 09 ENTRY DATES: May 29/30
EMERALD ENSHAM RESOURCES RODEO, QLD JUNE 21 ENTRY DATES: June 12/13
JUNIOR NATIONAL FINALS RODEO EMERALD, QLD JUNE 21 ENTRY DATES: May 9 - 17
TAROOM RODEO, QLD JULY 20 ENTRY DATES:
RICHMOND RODEO, QLD JULY 27 ENTRY DATES:
20 June, 2013

2013 JEEP NATIONAL FINALS RODEO

RIDERS from Central Queensland dominated in the rope and tie, and steer wrestling at the Jeep National Finals Rodeo in the Australian Professional Rodeo Association.

Emerald cowboy Shane Kenny won his 14th all around title in the APRA on Sunday night after winning his first in 1992.

He also won the rope and tie title and the aggregate from runner-up Shane Iker, of Alton Downs.

Kenny proved that consistency is what is needed to win titles, not just round wins.

He recorded three seconds and a fourth to win the rope and tie title and the aggregate from Iker who won two of the rounds.

Emerald rider Clancy Middleton won round 4 with the second fastest winning time at the NFR, 9.4 seconds. Iker was the fastest with 9.1 in round 3.

In steer wrestling, Rockhampton rider Cameron Bell took the early lead in the battle for the title with a win in round 1 and third in round 2. He was unplaced in round 3 but finished with wins in the final two rounds to win the title and aggregate.

Shane Kenny recorded two seconds in steer wrestling to help his all around chances and Middleton was third in round 3.

Emerald combination Clancy Middleton and Brody Moss were second in the aggregate in team roping behind NSW pair Peter Young and Jeff Miller, a former Emerald resident.

In team roping, Shane Kenny and fellow Emerald rider Grant Hanrahan won round 5. Clermont rider Brendan Kenny combined with his winning teammate from last year, Aaron Bookluck, of Nilma North, Victoria, to win round 4 in 5.3 seconds, the fastest time at the finals.

Dingo bull rider Ryan Storey scored 81 to win round 4 of the NFR at the Gold Coast.

In cowgirl events, the best performed rider from Central Queensland was Kym Ash, of Comet, who won round 1 of breakaway roping in 2.7 seconds.

The next APRA rodeo is at Pine Creek in the Northern Territory on July 5-6 followed by the start of the Northern Run of five Queensland rodeos at Taroom on July 20

PROGRAM: July 5-6 Pine Creek, NT; July 20 Taroom; July 26 Longreach; July 27 Richmond; August 2-3 Cloncurry Merry Muster, August 9-11 Mt Isa Rodeo.

NFR ROUND WINNERS: Saddle bronc: R1 Glen Kent (Strathalbyn, SA), R2 Anthony Caldwell (Tibooburra, NSW), R3 Peter Moffatt (Benalla, Vic), R4 David Stacey (Murray Bridge, SA), R5 Rhys Angland (Wantabadgery, NSW), champion and aggregate winner Anthony Caldwell (Tibooburra, NSW).

Bull ride: R1 Toby Collins (Maldon, Vic), R2 Fraser Babbington (Gisborne, NZ), R3 Kurt Shephard (Atherton, Qld), R4 Ryan Storey (Dingo, Qld), R5 Kurt Shephard (Atherton, Qld), champion and aggregate winner Fraser Babbington (Gisborne, NZ).

Bareback bronc ride: R1 Matthew Makinson (Peachester, Qld), R2 Deon Lane (Denman, NSW), R3 David Worsfold (Wandoan, Qld), R4 Matthew Makinson (Peachester, Qld), R5 David Worsford (Wandoan, Qld), champion and aggregate winner Matthew Makinson (Peachester, Qld).

Rope and tie: R1 Shane Iker (Alton Downs, Qld), R2 Norm Stagg (Tamworth, NSW), R3 Shane Iker (Alton Downs, Qld), R4 Clancy Middleton (Emerald, Qld), R5 Glen Perkins (Bacchus Marsh, Vic), champion and aggregate winner Shane Kenny (Emerald, Qld).

Steer wrestling: R1 Cameron Bell (Rockhampton, Qld), R2 Dean McIntyre (Cloncurry, Qld), R3 Luke Hamilton Stowport, Tas), R4 Cameron Bell (Rockhampton, Qld), R5 Cameron Bell (Rockhampton, Qld), champion and aggregate winner Cameron Bell (Rockhampton, Qld).

Team roping: R1 Jeff Miller (Duri, NSW) and Peter Young (Alison, NSW), R2 Mark Knox (Ebenezer, Qld) and Dale Caban (Emerald, Qld), R3 Norm Stagg (Tamworth, NSW) and Jesse Townsend (Calvert, Qld), R4 Aaron Bookluck (Nilma North, Vic) and Brendan Kenny (Clermont, Qld), champions and aggregate winners Jeff Miller and Peter Young.

Barrel racing: R1 Wendy Caban (Moree, NSW), R2 Wendy Caban (Moree, NSW), R3 Wendy Caban (Moree, NSW), R4 Adele Edwards (Gundagai, NSW), R5 Leslie Moore (Denman, NSW), champion and aggregate winner Wendy Caban (Moree, NSW).

Breakaway roping: R1 Kym Ash (Comet, Qld), R2 Stephanie Gard (Lavington, NSW), R3 Stephanie Gard (Lavington, NSW), R4 Megan Pohlman (Gatton, Qld), R5 Christine Gall (Rosewood, Qld), champion and aggregate winner Stephanie Gard (Lavington, NSW).

All around winners: Shane Kenny (Emerald, Qld) and Cherie O’Donoghue (Lockington, Vic).


  Photos Courtesy of :

French Rodeo Photos - www.rodeophotos.com.au

Mike Kenyon - www.kenyonsportsphotos.com.au



[ BACK ]

Australian Professional Rodeo Association
Postal Address: PO BOX 264, Warwick QLD 4370
Office Address: 4 Alice St, Warwick QLD 4370
Ph: 07 4661 8183 - Fx: 07 4661 4990 - Email: apra@prorodeo.com.au
Website by JPH DESIGNS